Radhošť

Radhošť – asi nejznámější hora v CHKO Beskydy. Svou výškou 1129 m n.m. je také sedmou nejvyšší horou Beskyd a také jejich nejzápadnější tisícovkou, což zaručuje krásné výhledy nejen na celé Beskydy, ale za dobré viditelnosti lze vidět také Malou a Velkou Fatru na Slovensku. K výhledu můžete využít také návštěvu zvonice kaple svatého Cyrila a Metoděje. Kaple z roku 1898 je jednou z nejvýše položených církevních staveb v Česku. V kapli je umístěna pamětní bronzová deska připomínající návštěvu prezidenta T. G. Masaryka roku 1928. Každoročně se zde koná také tradiční pouť na oslavu příchodu Cyrila a Metoděje, které se vždy účástní několik tisíc poutníků.

U kaple narazíte rovněž na sousoší obou věrozvěstů z roku 1931 a televizní vysílač. Dopřát si něco dobrého k jídlu, nebo potí můžete v horském hotelu Radegast, ve kterém můžete také přenocovat. U hotelu se nachází také hmatový chodník, kde si můžete vyzkoušet chůzi bosýma nohama po různých přírodních materiálech.

Trasa z Pusteven na Radhošť měří asi 4 km a pohodovým tempem se dá zvládnout za cca hodinu. Většina trasy je po zpevněné (místy asfaltové) cestě, takže je vhodná také pro kočárky, nebo jízdu na kole.

Asi po jednom a půl kilometru cestou na Radhošť narazíte na sochu pohanského boha Slovanů Radegasta – boha slunce, hojnosti a úrody. Socha je dílem frenštátského rodáka, akademického sochaře Albína Poláška. Na svém díle, začal sochař pracovat již v roce 1924 a vzniklo několik variant. Konečná podoba, kterou můžeme vidět na Radhošti je z roku 1930 (instalována v roce 1931) a má tělo mužské, tvář má podobu lví, hlava s přilbicí v podobě býčí hlavy s rohy, v pravé ruce drží roh hojnosti, v levé sekeru. Socha byla dle sádrového návrhu návrhu odlita z umělého kamene se železnou vložkou. Jak se však ukázalo později, tento materiál neodolával drsným podmínkám Beskyd a proto bylo rozhodnuto o vytvoření repliky sochy z přírodního materiálu – žuly. Originál Radegasta byl z Radhoště odvezen v květnu 1996. Poté se dva roky pracovalo na vytvoření kopie, která se na Radhošť vrátila 4. července 1998. Originál sochy byl zrekonstruován a můžete jej najít na frenštátské radnici.