Pustevny

Pustevny jsou známy zejména svými typickými dřevěnými stavbami v lidovém slohu dle návrhu Dušana Jurkoviče. Nejznáměnějšími jsou chaty („útulny“) Maměnka a Libušín. Na těchto začal D. Jurkovič pracovat v roce 1897 na zakázku Pohorské jednoty Radhošť. Otevřeny byly v srpnu roku 1899. Během druhé světové války se staly ubytovnami pro Hitlerjugend a byly značne zpustošeny. Po válce v roce 1947 navštívil Pustevny již osmdesáti letý Jurkovič a přimlouval se zachování útulen. V 80. letech byly obě útulny již silně schátralé a v roce 1994 se Libušín nacházel v havarijním stavu. O rok později obě stavby zachránilo jejich prohlášení za národní kulturní památku a za další dva roky byla zahájena jejich generální rekonstrukce. V Maměnce se dnes nachází hotel a restaurace. Libušín ale dnes již nenavštívíte, neboť jej v březnu 2014 zachvátil požár, který zničil téměř celou pravou část, v níž se nacházely umělecky nejhodnotnější díla. V roce 2016 byla zahájena rekonstrukce, která v současné době stále probíhá. Dokončení je plánováno na polovinu roku 2019.

Kromě těchto dvou nejznámějších staveb zde nalezneme také malou zvoničku, rovněž dle návrhu Dušana Jurkoviče.

Pustevny nabízí mnoho rekreačního vyžití a to jak v letní sezóně, tak v zimě. V létě je zde oblíbená půjčovna koloběžek, kde s vypůjčenou koloběžkou sjedete do Trojanovic, Rožnova nebo Prostřední Bečvy a zde ji pak vrátíte. Kromě koloběžek si můžete vypůjčit také horská elektrokola a s nimi se vydat například na Radhošť.

Rozhodně doporučujeme také krátkou procházku po místní ZOO. A není to jen tak nějaká ZOO. Pustevenská ZOO je relativné nová, zábavně-naučná stezka nejen pro děti. Na zhruba 1,5 km dlouhé, nenáročné, stezce vás čeká několik stanovišť s dřevěnými sochami zvířat v jejich životní velikosti. Potkáte zde například jezevce, divočáky, zajíce, ale také medvěda. Každé zvíře má připravené pro děti nějaký úkol, který je uveden na informačních cedulích a díky kterému mohou děti porovnat své schopnosti s těmi zvířecími.

Vstup na stezku je zdarma.